Czym jest ocena punktowa BIK?

Marzysz o wakacjach za granicą, a może martwią cię niespłacone rachunki? W takiej sytuacji z pewnością myślisz o zaciągnięciu pożyczki. Dlatego przed złożeniem wniosku warto przeczytać ten wpis i zapoznać się z metodą punktową, dzięki której przyznawane są określone punkty każdemu klientowi.

Czym jest ocena punktowa

Ocena punktowa BIK ma na celu oszacowanie ryzyka jakie podejmuje bank lub inna instytucja finansowa.  Kiedy chcemy otrzymać kredyt lub pożyczkę podstawą jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Pomaga ona bankom podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosków. Na ocenę głównie ma wpływ regularność w spłacaniu poprzednich rat kredytu oraz ilość zaciągniętych zadłużeń w określonym przedziale czasowym.

Scoring Biura Informacji Kredytowej  jest to wartość liczbowa aktualizowana po każdym zapytaniu przez klienta. Polega na porównaniu profilu danego klienta z konsumentami, którzy w przeszłości dostali już kredyt i mieli podobną sytuację finansową.

Ile punktów BIK należy zdobyć aby otrzymać pożyczkę?

Większość osób, która zna metodę punktową sprawdza swoją ocenę w raportach BIK. Szczególnie przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę, każdy konsument powinien sprawdzić zdolność kredytową.

Najwyższą ocena to 631 punktów. Wielu konsumentów zadaje sobie pytanie jak uzbierać taką wymarzoną liczbę? Warto zadbać o jak najwyższą ocenę, ale należy pamiętać, że niższa liczba punktów będzie miała wpływ na warunki kredytu.

W przypadku banków wymagania są wygórowane. Należy zdobyć 480 punktów, aby wniosek o kredyt został rozpatrzony pozytywnie. Jest to minimalna granica, jeżeli nasza ocena jest niższa, wniosek z pewnością zostanie odrzucony. Jednak nawet taka ilość punktów może okazać się niewystarczająca, gdyż na przyznanie kredytu wpływ ma wiele czynników. Dlatego optymalna ocena wynosi 550 punktów, przy których nie będziesz musiał martwić się, że bank odmówi pomocy.

W przypadku instytucji pozabankowych warunki wzięcia pożyczki są bardziej elastyczne. Punkty nie mają dużego znaczenia. Najważniejsze jest stałe źródło dochodów oraz ich wysokość. Pożyczkę chwilówkę mogą otrzymać również osoby posiadające już inne zobowiązania oraz utrzymujące się z emerytur, rent czy alimentów.

Jak wygląda ocena punktowa w raporcie BIK

Raporty BIK możemy pobierać w dowolnych odstępach czasowych. Ilość pobrań w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową i wiarygodność finansową klienta. A nawet należy często kontrolować listę swoich kredytów oraz być zorientowanym, kiedy jest ich termin spłaty. W raporcie możemy szczegółowo zapoznać się ze swoją historią finansów oraz upewnić czy inna osoba nie wzięła zobowiązania finansowego na nasze dane osobowe.

W oddzielnej sekcji znajduje się raport o ocenie punktowej. W tytule, na górze znajduje się data – kiedy ocena scoringowa została wystawiona i zaktualizowana na stronie. To ważna część szczególnie dla osób, które często korzystają z raportów BIK, aby porównać swoją aktualną sytuację finansową z wcześniejszą. Dokładny czas uaktualnienia oceny na stronie jest ważny dla banków lub instytucji finansowych, gdyż zmiany w scoringu konsumenta mogą następować bardzo szybko.

Następnie podana jest ocena punktowa BIK w postaci wartości liczbowej. Pod tą informacją, dla klientów którzy nie orientują się w przedziałach, znajduje się zakres, który wynosi od 192 do 631 punktów. Na tej podstawie każdy odbiorca raportu jest w stanie oszacować czy jego ocena jest wysoka lub niska. Następnie mamy komentarz do oceny punktowej. Jest to niezmienna formuła:

„Do wyliczania oceny punktowej stosowany jest model oceny punktowej BIK. Ocena punktowa jest wyliczana na podstawie historii kredytowej klienta w podmiotach sektora bankowego dostępnej w bazie BIK”.

Ostatnia informacja znajduje się w postaci graficznej czyli tzw. gwiazdki. Gwiazdki zostały przyporządkowane do poszczególnych przedziałów punktowych. Im większą liczbę gwiazdek ma klient tym lepszą posiada ocenę.