Poduszka finansowa – czyli pieniądze na czarną godzinę

Poduszka finansowa, czyli fundusz awaryjny to pieniądze przeznaczone na tzw. czarną godzinę. Oszczędzona gotówka pomoże nam zmierzyć się z ewentualnymi problemami finansowymi, dzięki czemu możemy uniknąć popadnięcia w długi. Ile zatem powinna wynosić poduszka finansowa i co najważniejsze, jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Ile Polacy mają oszczędności?

Odpowiadając na pytanie, czy Polacy oszczędzają, warto posłużyć się wynikami IX edycji badań „Postawy Polaków wobec Finansów” z 2016 r. Według raportu 70% osób uważa, że warto oszczędzać, ale jedynie 13% robi to regularnie.

Co ciekawe, porównując wyniki do wcześniejszych lat, możemy zauważyć znaczną poprawę w tej kwestii. Przykładowo w 2010 r. jedynie 58% Polaków widziało sens w oszczędzaniu. Niewielka zmiana natomiast nastąpiła po stronie osób sumiennie oszczędzających – liczba ta wzrosła jedynie o 3%[1]. Na tej podstawie możemy łatwo zauważyć, że teoretyczna wiedza dotycząca oszczędzania pieniędzy, niekoniecznie przekłada się na jej zastosowanie w praktyce.

Czym jest poduszka finansowa? – wyjaśnienie pojęcia

Najprościej mówiąc poduszka finansowa, inaczej fundusz awaryjny to pieniądze na tzw. czarną godzinę. Są to zebrane na przestrzeni lat oszczędności, które powinny być wykorzystane jedynie w awaryjnych sytuacjach, przykładowo, gdy zabraknie nam środków na utrzymanie.

Dzięki zabezpieczeniu w postaci poduszki finansowej, nie będziemy musieli martwić się o środki do życia w momencie niespodziewanej utraty pracy bądź nagłego zachorowania. Zebrana kwota pozwoli zatem na spokojne utrzymanie się do czasu znalezienia nowych środków. W ten sposób unikniemy większych problemów finansowych i nie będziemy musieli zastanawiać się, jak wyjść z długów.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaką ilość środków powinniśmy zgromadzić na funduszu awaryjnym. Zależne jest to od wielu czynników, m.in. od tego, jak wysokie są nasze comiesięczne dochody oraz wydatki. Przyjmuje się jednak, że minimalna kwota, która powinna znaleźć się na funduszu, wynosi równowartość 3 miesięcznych wydatków, optymalną wartością jest równowartość 6 miesięcznych, a idealną 12.

Przy obliczaniu potrzebnych środków, warto wziąć pod uwagę również to, jaki zawód wykonujemy oraz jak przedstawia się aktualna sytuacja na rynku pracy. Jeśli jesteśmy przekonani, że nie będziemy musieli długo szukać nowej posady, gdyż jest duże zapotrzebowanie na nasze usługi, możemy odłożyć mniejszą kwotę.

Jak oszczędzać pieniądze na fundusz awaryjny?

Decydując się na zbudowanie poduszki finansowej, warto na początku zastanowić się, w jaki sposób możemy zaoszczędzić potrzebne pieniądze. Naturalnie nie ma jednego wspólnego schematu dla wszystkich, gdyż jest to w dużym stopniu zależne od indywidualnych możliwości finansowych.

Na początku warto zaznaczyć, że budowanie poduszki finansowej to zazwyczaj proces długofalowy. Nie musimy zatem martwić się, że będziemy musieli odkładać duże sumy z każdej wypłaty. Należy pamiętać, że w oszczędzaniu najważniejsza jest przede wszystkim sumienność i skrupulatność.

Ponadto warto określić sobie cel. Dobrze jest ustalić konkretny termin, do którego chcemy zbudować poduszkę finansową, która będzie wynosiła trzykrotność naszych miesięcznych wydatków. Dzięki temu łatwiej nam będzie zachować konsekwentność w działaniu.

Z pewnością pomocna okaże się również analiza budżetu domowego. Aby tego dokonać, należy wypisać swoje dochody oraz wydatki, uwzględniającym przy tym wydatki stałe i jednorazowe. Do pierwszej kategorii zaliczymy m.in. czynsz za mieszkanie, rachunek za wodę oraz cotygodniowe zakupy spożywcze. Wydatki jednorazowe natomiast to przykładowo niespodziewane wizyty u lekarza. Następnie, podsumowując wypisane kwoty, łatwo sprawdzimy, ile pozostanie nam wolnych środków pieniężnych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile maksymalnie jesteśmy w stanie miesięcznie odłożyć.
_________________________
[1] http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_wobec_finansow_wrzesien_2016.pdf