Refinansowanie pożyczki – jak nie trafić do rejestru dłużników

W pierwszym dniu marca 2016 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy antylichwiarskiej. Efektem ich wprowadzenia jest m.in. refinansowanie pożyczek. Do tej pory pożyczkodawcy mogli za pewną opłatą przedłużać okres spłaty zobowiązania. W momencie, kiedy rząd wprowadził nowe rozporządzenia, rolowanie pożyczek przestało być dla nich opłacalne. Przez konieczność ograniczenia kosztów, dodatkowa usługa już nie przynosi im zysków. Dlatego instytucje pozabankowe proponują teraz nowe rozwiązanie, pomagające uchronić się przed wpisem do rejestru dłużników.

Co to jest refinansowanie pożyczki?

Umowa pożyczki wskazuje nam nie tylko wysokość zobowiązania, ale również czas, w jakim musimy je spłacić. W przypadku pożyczek chwilówek jest to zwykle 30 dni, kiedy musimy zwrócić całą kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Niestety, życie płata różne figle. Czasami zwrócenie pieniędzy pożyczkodawcy schodzi na dalszy plan, ponieważ musimy zapłacić za naprawę samochodu albo uregulować koszty leczenia. Czy przez niespłaconą chwilówkę staniemy się niewiarygodnymi dla instytucji pozabankowych klientami?

Nie – jeżeli firma daje taką możliwość, możemy skorzystać z refinansowania pożyczki. Spłacimy zadłużenie w późniejszym terminie, ponieważ pożyczkodawca przekaże nasze zobowiązanie innej instytucji pozabankowej. Nowy wierzyciel spłaci należność, tym samym dając nam więcej czasu na uregulowanie długu. Zwykle wszystkie formalności załatwiają między sobą firmy pożyczkowe, a nam pozostaje jedynie zaakceptowanie nowych warunków.

Zalety refinansowania pożyczki

Refinansowanie pożyczki przede wszystkim pozwala nam się uchronić przed niespłaconymi wierzytelnościami. Nie otrzymamy monitu, a windykator, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, nie będzie próbował polubownie dojść do porozumienia. Kiedy negocjacje nie dojdą do skutku, do naszych drzwi zapukałby komornik, a my bez wątpienia trafilibyśmy do rejestru dłużników.

Zaletą skorzystania z refinansowania jest również bezpieczeństwo naszego budżetu. Nie będziemy ponosić kosztów windykacji ani dochodzenia, mającego na celu odzyskanie wierzytelności przez pożyczkodawcę. Przedłużony okres kredytowania pozwoli nam spłacić zaciągnięte zobowiązanie, nie martwiąc się o goniące nas terminy. W celu refinansowania naszego długu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z instytucją pożyczkową i zgłosić problem z uregulowaniem należności. Po opłaceniu kosztów pożyczki refinansującej, przedłużymy okres kredytowania. W przeciwnym razie nasze dane trafią do jednego z rejestrów, np. BIG InfoMonitor. Taki wpis może być przeszkodą w staraniu się o kolejną pożyczkę.

Rejestr dłużników przekreśla szanse na pożyczkę

Czy powinniśmy obawiać się rejestru dłużników? Bez wątpienia tak, jeśli jeszcze w przyszłości chcielibyśmy korzystać z usług instytucji finansowych. Niespłacone długi są skazą na historii kredytowej. Pożyczkodawcy zaczynają nas postrzegać jako niewiarygodnych klientów i nie chcą nam udzielać pożyczek. Taka współpraca byłaby dla nich niekorzystna.

Nie oznacza to, że zostajemy całkowicie wyłączeni z możliwości korzystania z oferty sektora pozabankowego. W takiej sytuacji możemy skorzystać z niestandardowych form pożyczek, np. pożyczek z poręczycielem. Wymagają posiadania żyranta, a trudno jest dzisiaj znaleźć osobę, która własnym budżetem poświadczy cudzy dług. Brat czy siostra raczej nigdy nie odmówią, ale czy na pewno chcemy ich narażać na takie ryzyko? W końcu nie wiemy, co zdarzy się jutro, nie mówiąc już o całym kolejnym miesiącu.

Zawsze pożyczaj rozsądnie

Jeśli będziemy pożyczać z głową, zmartwienia dotyczące przedłużenia okresu spłaty na pewno nie będą nas dotyczyć. Trzeba zawsze zaciągać kwoty dopasowane do naszych możliwości finansowych, dokładnie czytać umowy i wybierać sprawdzone instytucje pozabankowe. Powinniśmy też poznać całkowite koszty zobowiązania, żeby później nie być zdziwionym kwotą, jaką musimy zwrócić.

Szukając pożyczki, możemy skorzystać z usług pośrednika online. Wypełniamy prosty formularz, uwzględniając podstawowe dane, a przede wszystkim wysokość kwoty i czas, w jakim chcielibyśmy ją zwrócić. Pośrednik przekazuje wniosek do kilku instytucji pozabankowych. Jeśli oferta jednej albo kilku z nich będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, możemy podjąć współpracę i w niedługim czasie cieszyć się dodatkową gotówką. Takie usługi są zwykle darmowe, dlatego warto z nich skorzystać, aby ułatwić sobie poszukiwanie chwilówek.