Ubezpieczenie kredytu – na czym polega?

Ubezpieczenie kredytu oferowane jest głównie przez banki. To w nich pożyczamy wysokie kwoty pieniędzy. Instytucje w ten sposób zabezpieczają się przed naszą ewentualną niewypłacalnością. Pamiętajmy, że firmy pożyczkowe także mogą zaproponować nam ubezpieczenie gotówki.

Ubezpieczenie kredytu – na czym polega?

Ubezpieczenie kredytu to pewnego rodzaju zabezpieczenie naszych finansów. Polega ono na tym, że w razie niespodziewanego zdarzenia jak np. wypadek,otrzymamy odszkodowanie. Kto może nam zaoferować możliwość ubezpieczenia kredytu? Przede wszystkim banki. To w nich wnioskujemy o wysokie kwoty.

Pożyczkodawca musi zatem zabezpieczyć instytucję przed naszą niewypłacalnością. Istnieje jednak wiele firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek na równie wysokie kwoty co banki. Przedsiębiorstwa te także oferują możliwość sięgnięcia po ubezpieczenie kredytu.

Najczęściej wybierane ubezpieczenia kredytu:

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń kredytu są:

  • ubezpieczenie na wypadek śmierci kredytobiorcy – tzw. ubezpieczenie na życie. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy, rodzina może liczyć na wypłatę środków pieniężnych przez bank. W tym celu należy przedstawić wniosek, a także poświadczyć zaistniałą sytuację aktem zgonu kredytobiorcy;
  • ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa – jeśli pożyczkobiorca dozna trwałego inwalidztwa, przez co nie może wykonywać pracy niosącej dochód, pożyczkodawca spłata za niego pozostałą część kredytu. Wszystko odbywa się na wniosek kredytobiorcy, który musi zaistniałą sytuację potwierdzić;
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – kredyt zostanie spłacony przez bank wtedy, gdy pożyczkobiorca straci pracę. Warunkiem wypłaty środków pieniężnych na ten cel jest utrata pracy nie z winy pożyczkobiorcy. Brak zatrudnienia musi zostać potwierdzony np. przez świadectwo pracy.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Sięgając po kredyt gotówkowy czy chwilówkę online warto jest wiedzieć, czy ubezpieczenie kredytu jest naszym obowiązkiem. Otóż nie. Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej to przywilej, z którego możemy, ale nie musimy skorzystać. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy i jak bardzo zależy nam na tym, aby dług nie obarczył naszych bliskich.

Należy jednak pamiętać, że na rynku pojawiają się pożyczki ze złą zdolnością kredytową. Jeśli więc nasza historia kredytowa nie wygląda pomyślnie, pożyczkodawca może zaproponować nam skorzystanie z dodatkowego zabezpieczenia pożyczki. Jednym z nich może być właśnie jej ubezpieczenie. Często jest to warunek konieczny przyznania nam pożyczki, dlatego warto przemyśleć zgodę na nie. Może zostać nam zaproponowany także kredyt z żyrantem.

Czy ubezpieczenie kredytu jest płatne?

Nie zapominajmy, że większość dodatków oferowanych przez bank czy instytucje pożyczkowe jest płatna. Ubezpieczenie kredytu również. Należy mieć to na uwadze podczas analizy domowego budżetu i ustalenia czy mamy odpowiednią poduszkę finansową. Dzięki temu określimy  na jak wysoką ratę pożyczki możemy sobie każdego miesiąca pozwolić.

Niezależnie od naszych możliwości warunki ubezpieczenia kredytu gotówkowego czy pożyczki przedstawi nam instytucja, w której będziemy wnioskowali o dodatkowe pieniądze. Należy pamiętać, że jeśli w trakcie trwania naszej umowy pożyczkowej zdecydujemy się jednak sięgnąć po ubezpieczenie, w każdej chwili możemy to zrobić kontaktując się z naszym pożyczkodawcą.