Weryfikacja tożsamości – jak pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów?

Jeśli aplikujesz o pożyczkę musisz pamiętać, że twoje dane zostaną zweryfikowane przez pożyczkodawcę. Jak może on tego dokonać? Przede wszystkim za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Jest to najpopularniejsza i powszechnie stosowana metoda. Firmy pożyczkowe bardzo często korzystają też z aplikacji. Jak przebiega taka weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości – w jakim celu się ją stosuje?

Sięgając po kredyt pozabankowy należy pamiętać, że weryfikacja tożsamości jest nieodłącznym elementem w procesie wnioskowania o pożyczkę online. W jakim celu stosuje się weryfikację? Po to, aby potwierdzić dane, które wnioskujący podał w dokumentach aplikacyjnych. Powinny się one zgadzać z informacjami, które widnieją w dowodzie osobistym pożyczkobiorcy.

Warto zaznaczyć, że weryfikacja tożsamości klienta przeprowadzana jest przy każdym wniosku o pożyczkę. W związku z tym każdy aplikujący zostaje sprawdzony pod kątem poprawności danych. Te mogą zostać potwierdzone w czasie rzeczywistym, co w dużym stopniu ułatwia proces przyznawania pieniędzy. Wszystko to dzięki nieustannemu rozwojowi sektora finansowego oraz technologii.

Przelew weryfikacyjny – tradycyjna metoda weryfikacji tożsamości

Jedną z najczęściej proponowanych przez firmy pożyczkowe metod jest przelew weryfikacyjny. Polega on na przelaniu 1 gr lub złotówki na konto naszego pożyczkodawcy. Należy to uczynić, aby potwierdzić przynależność naszego rachunku bankowego do naszej osoby. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby opłaty weryfikacyjnej dokonać z własnego konta bankowego. Nie tylko przyspieszy to wypłatę pieniędzy z pożyczki, ale także korzystnie wpłynie na nasz wizerunek.

Opłata weryfikacyjna stosowana jest również po to, aby uchronić się przed oszustami podszywającymi się pod kogoś innego. Nawet jeśli dojdzie do kradzieży danych osobowych, przestępca zostanie zatrzymany na etapie wykonania przelewu potwierdzającego jego tożsamość. Oczywiście istnieją osoby, które potrafią obejść to zabezpieczenie, ale nie jest to powszechnie występująca sytuacja.

Weryfikacja klienta przez telefon – jak przebiega?

Wśród różnych metod weryfikacji potencjalnego klienta firm pożyczkowych warto wymienić weryfikację klienta przez telefon. Jest ona bardzo szybkim i prostym sposobem na to, aby uzyskać od wnioskującego najważniejsze informacje dotyczące jego osoby.

Pracownik firmy pożyczkowej kontaktuje się z osobą wnioskującą. Jej zadaniem jest potwierdzić dane, które zostały wskazane we wcześniej wysłanym dokumencie. Warto pamiętać, że konsultant może nas poprosić o podanie innej informacji, która może być kluczowa w ocenie naszej prawdomówności. Należy też pamiętać, że ignorowanie telefonu od pożyczkodawcy czy nieodebranie połączenia skutkuje opóźnieniem w podjęciu przez pożyczkodawcę decyzji odnośnie wypłaty pieniędzy.

Pożyczka bez konta bankowego – jak zweryfikować pożyczkobiorców?

Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy pożyczkobiorca posiada konto bankowe. Nie zawsze mają je ludzie młodzi, a pamiętajmy, że po pożyczkę mogą sięgnąć osoby które ukończyły 18 rok życia. Dodatkowo w ofercie pożyczkodawców widnieją pożyczki dla emerytów czy rencistów. Ci także mogą nie posiadać konta w banku. Jak w takim przypadku sprawdzona zostaje tożsamość klientów?

Odbywa się to np. za pomocą kuriera. Po przesłaniu przez pożyczkobiorcę wniosku o pożyczkę do wybranej firmy pożyczkowej, ta dokładnie go analizuje i sporządza umowę. Tę dostarcza pod wskazany przez nas adres kurier. Jego zadaniem jest sprawdzić, czy w naszym dowodzie osobistym znajdują się dane, które zostały przez nas podane w dokumentach.  Jeśli wszystkie dane będą się zgadzały, a my podpiszemy umowę pożyczki, firma pożyczkowa wyśle nam pieniądze zaraz po tym, kiedy otrzyma od nas podpisane dokumenty.

Jak odebrać pieniądze nie posiadając konta w banku? To bardzo proste. Wystarczy, że w momencie wnioskowania o pożyczkę zaznaczymy opcję wypłaty pieniędzy za pomocą czeku GIRO. Będzie nas to kosztowało 13 zł, jednak będziemy mieli pewność, że pieniądze trafią prosto w nasze ręce. Z czekiem należy udać się do Banku Pocztowego lub oddziału poczty. Tam zostanie on wymieniony na pieniądze z naszej pożyczki.

Aplikacje wypierają tradycyjne metody weryfikacji tożsamości

Wśród różnych metod weryfikacji tożsamości należy wyróżnić aplikacje. Najpopularniejsze z nich to Kontomatik czy Instantor. Na czym polega ich praca? Aplikacje uzyskując dostęp do naszego konta bankowego przesyłają pożyczkodawcy dane dotyczące naszej osoby, płatności dokonanych w ostatnim czasie, a także wpływów na konto. Dzięki temu, że aplikacje przesyłają dane w czasie rzeczywistym, pożyczkodawca w kilka minut podejmuje decyzję o przyznaniu nam pieniędzy. Naszym zadaniem jest jedynie zalogować się do aplikacji za pomocą danych do konta bankowego.

Warto zauważyć, że mimo, iż jest to najszybszy sposób weryfikacji tożsamości, nie wszystkie firmy pożyczkowe oferują tego typu rozwiązanie. Nie sprawdzi się ono np. u osób, które nie mają rachunku w banku.