Źródło dochodu – jakie akceptują banki a jakie firmy pożyczkowe?

Zanim sięgniesz po pożyczkę sprawdź, jakie źródło dochodu akceptuje twój pożyczkodawca. Bank najchętniej akceptuje umowę o pracę na czas nieokreślony. Udzieli on jednak kredytu nawet na dochód pochodzący z wynajmu mieszkania, jeśli jest on regularny. Jakie źródła dochodu akceptują firmy pozabankowe?

W jakim celu należy wskazać źródło dochodu podczas wnioskowania o pożyczkę?

Wnioskujesz o pożyczkę? Pamiętaj, że pożyczkodawca będzie prosił o wskazanie wysokości dochodu, który otrzymujesz. Może się zdarzyć, że prócz jego wartości będziemy musieli wskazać  jego pochodzenie. Nie warto oszukiwać. Podanie prawidłowych informacji nie tylko korzystnie wpłynie na nasz wizerunek (firma pożyczkowa może zweryfikować podane przez nas dane kontaktując się z naszym pracodawcą), ale także przyspieszy proces wypłaty pieniędzy z pożyczki.

Dlaczego firmy pożyczkowe i banki chcą wiedzieć, ile zarabiamy? Pomoże im to oszacować, jak wysoką kwotę pożyczki mogą nam udzielić. Nie może ona wpłynąć niekorzystnie na nasz domowy budżet. Co więcej, jeśli nie będzie nas stać na pożyczkę, o którą wnioskujemy, możemy bardzo szybko wpaść w spiralę zadłużenia. Branie pożyczek na spłatę poprzednich nie kończy się dobrze, jeśli nie mamy ich z czego spłacić. Sytuacja ta może doprowadzić nawet do egzekucji komorniczej. Warto zatem podać we wniosku informacje zgodne z rzeczywistością, aby wspólnie z firmą pożyczkową ustalić wysokość naszej pożyczki.

Jakie źródła dochodu akceptują banki?

Banki znane są z tego, że dość restrykcyjnie podchodzą do rozpatrzania wniosków o pożyczkę swoich klientów. Dawniej jedynym akceptowanym przez nich dochodem był ten, który pochodzi z umowy o pracę. Które formy zatrudnienia są dziś akceptowane przez instytucje bankowe?

  • umowa o pracę – zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Minimum czasu zatrudnienia na danej umowie powinien wynosić 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że osoba, której czas obowiązywania umowy jest krótszy niż okres kredytowania, staje się zagrożeniem dla banku. Zarówno wnioskujący, jak i pożyczkodawca nie mają pewności, co do ciągłości zatrudnienia, tym samym wypłacalności klienta;
  • umowa zlecenie i umowa o dzieło – istnieją banki, które udzielają pożyczek bez umowy o pracę. Ważne jest jednak to, aby udowodnić otrzymywanie dochodu z umowy zlecenia lub umowy o dzieło z ostatnich 12 miesięcy (w niektórych przypadkach 6.). Oczywiście są instytucje, które nie chcą udzielać kredytów osobie zarabiającej na podstawie zleceń. Warto więc dokładnie prześledzić oferty pożyczkodawców i wybrać tę, która będzie nam odpowiadała;
  • działalność gospodarcza rozliczana na zasadach ogólnych – jeśli prowadzimy biznes, jesteśmy osobami, które wspierają gospodarkę. Co za tym idzie, jesteśmy dobrymi kredytobiorcami, ponieważ otrzymywany zysk pozwala nam na spłatę pożyczki. Jedyne, co musimy zrobić, to wykazać odpowiednio wysoki dochód;
  • działalność gospodarcza rozliczana ryczałtem – ryczałtowcy stanowią dla banków pewnego rodzaju zagrożenia. Nie dokumentują oni kosztów, więc nie można dokładnie ustalić ich zysku. Niektóre banki postanowiły jednak przyjmować pewną część przychodu jako dochód netto. W ten sposób nawet ryczałtowiec może liczyć na kredyt;
  • działalność gospodarcza rozliczana kartą podatkową – ta forma rozliczenia przeznaczona jest głównie dla osób, które świadczą usługi. Plusem karty podatkowej jest to, że nie trzeba prowadzić ksiąg handlowych czy płacić zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie Urząd Skarbowy wydaje decyzję, która określa kwotę, jaką musimy miesięcznie wpłacać na jego konto. Kredyt z karta podatkową możemy dostać, jednak wykazanie bankowi faktycznych zarobków jest trudne. Instytucja samodzielnie ustala przelicznik na podstawie dokumentu z Urzędu Skarbowego. Otrzymany wynik rzadko pozwala nam na wzięcie pożyczki, gdyż jest on zaniżony;
  • dochody z najmu – te również mogą nam posłużyć do uzyskania pożyczki. Znacznie podnoszą naszą zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że umowy, które zawieramy z najemcami, powinny być dłuższe niż okres naszego kredytowania. Tylko w ten sposób bank będzie miał pewność, że zachowamy ciągłość w spłacie zadłużenia;
  • emerytura i renta – są to stałe świadczenia, dlatego bank nie widzi przeszkód, aby udzielić pożyczkę osobie, która je otrzymuje. Należy jednak pamiętać, że jeśli otrzymujemy świadczenie terminowo, możemy nie dostać kredytu na długi okres. W takich przypadkach wynosi on zazwyczaj maksymalnie tyle, ile czas wypłaty emerytury czy renty.

Źródła dochodu akceptowane przez firmy pożyczkowe

Firmy pożyczkowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, akceptują wszelkiego rodzaju dochody. Ich pochodzeniem może być:

  • umowa o pracę;
  • umowa o dzieło;
  • umowa zlecenie;
  • umowa cywilno-prawna;
  • własna działalność gospodarcza.

Nie bez znaczenia pozostają także różnego rodzaju świadczenia rodzinne czy socjalne. Należą do nich: zasiłek rodzinny oraz dodatki do tego zasiłku, jak również świadczenia opiekuńcze i rodzicielskie, zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, a także zasiłek dla opiekuna. Jeśli głównym źródłem utrzymania są wyżej wymienione zasiłki możemy śmiało wnioskować o pożyczkę online. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kwoty o jakie możemy się ubiegać będą niższe niż w przypadku innych źródeł dochodu.

Warto wspomnieć, że firmy pożyczkowe oferują pożyczki bez zaświadczeń. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą poświadczyć zarobku, który otrzymują. Warto w takiej sytuacji jedynie pamiętać, aby wziąć pożyczkę, która nie przewyższy naszego dochodu i nie stanie się dla nas obciążeniem.

Czy rolnik może sięgnąć po pożyczkę pozabankową?

Bardzo ważne jest to, że instytucje pozabankowe oferują także pożyczki dla rolników. W związku z tym o dodatkową gotówkę mogą starać się wszyscy ci, którzy posiadają dochody z uprawy roli. Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę, że zysk ten nie jest regularny. Nie trzeba jednak wykazywać jego pochodzenia i częstotliwości. Pożyczkodawca chce jedynie wiedzieć, czy nasza zdolność kredytowa pozwoli nam na terminową spłatę pożyczki.

Co ma istotny wpływ na nasze finansowe możliwości? Jest to przede wszystkim nasz dochód. To nim firma pożyczkowa będzie się kierowała podczas procesu przyznawania nam pożyczki. Bardzo ważna jest także kwota, o jaką chcemy wnioskować. Im większa, tym więcej zastrzeżeń do naszego wniosku może mieć pożyczkodawca. Jednym z ważniejszych czynników jest również liczba osób pozostająca na utrzymaniu aplikującego o dodatkowe pieniądze. Im więcej dzieci, tym mniejsza zdolność kredytowa.