BIK – źródło wiedzy na temat pożyczkobiorcy

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki online warto dowiedzieć się, jakie informacje o nas sprawdzają pożyczkodawcy. Głównym źródłem informacji na nasz temat jest BIK. Dzięki niemu firmy pożyczkowe mogą zapoznać się z naszą historią kredytową czy oceną punktową. Najczęściej to właśnie na podstawie tych danych decydują o przyznaniu pożyczki. Ponadto BIK oferuje nam takie usługi jak alerty oraz raporty.

Historia kredytowa w BIK – ważna przy pożyczce online?

Potrzebując natychmiastowego zastrzyku gotówki często decydujemy się na skorzystanie z pożyczki online. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretną ofertę, możemy skorzystać z pośrednika pożyczkowego online. Takie rozwiązanie jest szybkie, a firmy pozabankowe stawiają na minimum formalności. Co jednak w sytuacji, kiedy nasza historia kredytowa jest negatywna?

Warto podkreślić, że banki udzielając pożyczek czy kredytów mają ustawowy obowiązek sprawdzenia w BIK potencjalnego pożyczkobiorcy. Dla instytucji pozabankowych nie jest to obligatoryjne, natomiast chętnie korzystają z tej możliwości.

Niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki bez BIK. W takich wypadkach nie jest sprawdzana historia kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy. Najczęściej wymagane jest jedynie specjalne zaświadczenie o dochodach, ponieważ pożyczkodawca chce mieć pewność, że dany klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Co ciekawe, niektóre instytucje pozabankowe oferują również pożyczki bez zaświadczeń dla każdego, na dowód osobisty.

Pamiętaj, że przed wzięciem pożyczki warto skorzystać z narzędzi, które pomogą nam w pożyczaniu online. Poszukując ofert, np. pożyczek bez BIK warto zapoznać się ze specjalnymi rankingami i wybrać najlepszą ofertę z możliwych.

Jakie informacje na nasz temat przechowuje BIK?

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się dane dotyczące naszych zobowiązań finansowych czy historia spłacanych przez nas kredytów. Przy budowaniu pozytywnej historii, ważne są zatem terminowe spłaty zaciągniętych przez nas pożyczek chwilówek czy kredytów.

Ponadto przy ocenianiu przez firmy pożyczkowe ryzyka związanego z potencjalnym klientem, pomocna jest ocena punktowa BIK. Im dana osoba ma więcej punktów, tym maleje ryzyko związane z nieterminowym oddaniem zobowiązania.

Pamiętaj, że jeżeli BIK nie ma o tobie informacji, twoja ocena punktowa nie będzie naliczana.

Usuwanie historii w BIK

Usuwanie wpisu z BIK możliwe jest jedynie w trzech przypadkach. Po pierwsze, kiedy chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych np. o kredycie, który został już spłacony. W tym wypadku warunkiem jest terminowa spłata wspomnianego kredytu. Po drugie, kiedy minął okres pięciu lat od spłaty problematycznego kredytu. Z kolei również wtedy, gdy zauważyłeś w swojej historii kredytowej nieaktualne bądź nawet nieprawdziwe informacje.

Nie zawsze jednak usunięcie naszego wpisu z BIK jest dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, kiedy w Biurze Informacji Kredytowej nie będzie o nas informacji, banki czy inne firmy pożyczkowe nie będą wiedziały, czy spłacamy rzetelnie nasze zobowiązania. W tym wypadku możemy mieć problem z zaciągnięciem chwilówki czy pożyczki na raty.

Płatne i bezpłatne raporty BIK

Biuro Informacji Kredytowej udostępnia raporty BIK. Zainteresowani mają do wyboru dwie możliwości. Mogą skorzystać z płatnego, jak i bezpłatnego raportu.

Dzięki takiej usłudze będziemy mogli dowiedzieć się, jakie dane na nasz temat może zobaczyć firma pożyczkowa. Dodatkowo sprawdzimy naszą historię kredytową oraz dostaniemy informacje o tym, kto pytał o nasze dane oraz ile kredytów mamy przypisanych. Ponadto decydując się na pobranie płatnego raportu, będziemy mieli możliwość sprawdzenia naszej oceny punktowej.

Alert BIK – chroń swoje finanse

Biuro Informacji Kredytowej oferuje usługę alert BIK. Dzięki jej aktywacji dowiemy się o wszelkich próbach wyłudzenia kredytu na nasze dane osobowe, jak i o opóźnieniach w jego spłacie.

Usługa jest płatna i wysyła dwa rodzaje powiadomień. Po pierwsze otrzymamy alert, który będzie informował nas o wyłudzeniu kredytu na nasze dane osobowe. Dzięki drugiemu alertowi, dowiemy się o pogorszeniu naszej historii kredytowej w BIK.