Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to dodatkowa pula pieniędzy przyznana na podstawie umowy przez bank lub firmę pożyczkową. Jak działa kredyt odnawialny? Korzystamy swobodnie z przyznanych nam środków, następnie za pomocą wpłat uzupełniamy wykorzystany limit. Jakie zalety posiada odnawialna linia pożyczkowa i do kogo jest skierowana?

Kredyt odnawialny – co to jest?

Kredyt odnawialny stanowi głównie ofertę instytucji bankowych. Jest dodatkową kwotą, która zostaje nam przydzielona na podstawie umowy na określony czas. Dodatkową gotówką przyznaną w formie limitu możemy dowolnie dysponować. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć przyznanego limitu i zwrócić wykorzystaną sumę pieniędzy.

Limit odnawialny udzielany jest także przez firmy pożyczkowe oferujące np. pożyczki chwilówki. Jego działanie wygląda niemalże identycznie jak w przypadku kredytu odnawialnego.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega kredyt odnawialny? To możliwość dysponowania gotówką na kilka sposobów. Należą do nich:

  • płatność kartą;
  • wykonywanie przelewów online;
  • płatność gotówką wyjętą z bankomatu.

Pamiętajmy, że jeśli na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia gotówką, tym samym używamy karty płatniczej, powinniśmy regularnie kontrolować ilość wykorzystanych w ramach limitu pieniędzy. Kwota, jaka zostanie nam przyznana przez bank czy firmę pożyczkową, zależy głównie od naszej historii kredytowej. Aby jej nie pogorszyć, warto zadbać o to, by gotówka regularnie trafiała na nasze konto.

Odnawialna linia pożyczkowa – zalety

Kredyt odnawialny może nam służyć w dowolnym czasie. Co ważne, nie mamy obowiązku wykorzystania go nawet wtedy, gdy podpisaliśmy już umowę z naszym pożyczkodawcą. Warto jednak wiedzieć, jakie zalety niesie posiadanie odnawialnej linii pożyczkowej. Oto one:

  • dostęp do gotówki w dowolnym momencie;
  • możliwość zwiększenia zadeklarowanej kwoty kredytu;
  • dowolny cel kredytu;
  • samodzielne decydowanie o dacie comiesięcznej spłaty kwoty minimalnej;
  • odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty;
  • wielokrotne korzystanie ze środków bez składania kolejnego wniosku o kredyt.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Sięgając po kredyt czy pożyczkę odnawialną należy pamiętać, aby ją regularnie spłacać. Jak spłacić kredyt odnawialny? Wystarczy, że będziemy posiadać źródło dochodu, z którego pieniądze będą zasilały nasze konto. W ten sposób uzupełnimy wykorzystany limit.

Pamiętajmy, że spłata kredytu odnawialnego może być niemożliwa jeśli tkwimy w spirali zadłużenia. Zanim limit odnawialny zostanie nam przyznany, pożyczkodawca dokona oceny punktowej BIK naszej sytuacji finansowej. Wszystko po to, aby wiedział, czy jesteśmy wypłacalni.

Kredyt odnawialny – szybki dostęp do pieniędzy

Działanie kredytu odnawialnego będziemy mogli sprawdzić w praktyce dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zabraknie nam pieniędzy na realizację planów czy przytrafi nam się niespodziewany wydatek. Jak działa kredyt odnawialny w praktyce?

Jeśli podczas wyjazdu okaże się, że potrzebujemy zamówić lawetę, a nie będziemy posiadali wystarczającej ilości pieniędzy, możemy wtedy wykorzystać pieniądze przyznane w ramach limitu odnawialnego. Wystarczy, że wypłacimy gotówkę w najbliższym bankomacie lub skorzystamy z płatności w formie przelewu lub karty. W ten sam sposób będziemy mogli opłacić nieplanowane atrakcje czy kupić wyjątkowo drogie, ale warte pieniędzy pamiątki.

Kredyt odnawialny jest dobrym źródłem finansowania szczególnie w awaryjnych sytuacjach. Nie powinni jednak korzystać z niego ci, którzy nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia i nie posiadają stałego źródła dochodu, które jest do tego niezbędne.

Wybierz kwotę pożyczki

1000 ZŁ

Na ile chcesz pożyczyć?

1 M-C

Porady pożyczkowe

Czym jest pożyczka bez dochodu?

Czym jest pożyczka bez dochodu?

Pożyczka bez dochodu to kredyt, który oferują firmy pożyczkowe działające online. Pożyczkobiorca nie musi wskazywać źródła pochodzenia dochodu. Ważne, aby był on regularny i na tyle duży, abyśmy bez problemu spłacili pożyczkę.

Co to jest monit?

Co to jest monit?

Monit to wezwanie do zapłaty, które ma nakłonić nas do uregulowania zaległej pożyczki czy kredytu. Może występować w formie listu poleconego, wiadomości e-mail czy SMS, a także rozmowy telefonicznej. Celem otrzymania monitu jest podjęcie współpracy z pożyczkodawcą, który pomoże ustalić nam nowe warunki spłaty zadłużenia.