Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to dodatkowa pula pieniędzy przyznana na podstawie umowy przez bank lub firmę pożyczkową. Jak działa kredyt odnawialny? Korzystamy swobodnie z przyznanych nam środków, następnie za pomocą wpłat uzupełniamy wykorzystany limit. Jakie zalety posiada odnawialna linia pożyczkowa i do kogo jest skierowana?

Kredyt odnawialny – co to jest?

Kredyt odnawialny stanowi głównie ofertę instytucji bankowych. Jest dodatkową kwotą, która zostaje nam przydzielona na podstawie umowy na określony czas. Dodatkową gotówką przyznaną w formie limitu możemy dowolnie dysponować. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć przyznanego limitu i zwrócić wykorzystaną sumę pieniędzy.

Limit odnawialny udzielany jest także przez firmy pożyczkowe oferujące np. pożyczki chwilówki. Jego działanie wygląda niemalże identycznie jak w przypadku kredytu odnawialnego.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega kredyt odnawialny? To możliwość dysponowania gotówką na kilka sposobów. Należą do nich:

  • płatność kartą;
  • wykonywanie przelewów online;
  • płatność gotówką wyjętą z bankomatu.

Pamiętajmy, że jeśli na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia gotówką, tym samym używamy karty płatniczej, powinniśmy regularnie kontrolować ilość wykorzystanych w ramach limitu pieniędzy. Kwota, jaka zostanie nam przyznana przez bank czy firmę pożyczkową, zależy głównie od naszej historii kredytowej. Aby jej nie pogorszyć, warto zadbać o to, by gotówka regularnie trafiała na nasze konto.

Odnawialna linia pożyczkowa – zalety

Kredyt odnawialny może nam służyć w dowolnym czasie. Co ważne, nie mamy obowiązku wykorzystania go nawet wtedy, gdy podpisaliśmy już umowę z naszym pożyczkodawcą. Warto jednak wiedzieć, jakie zalety niesie posiadanie odnawialnej linii pożyczkowej. Oto one:

  • dostęp do gotówki w dowolnym momencie;
  • możliwość zwiększenia zadeklarowanej kwoty kredytu;
  • dowolny cel kredytu;
  • samodzielne decydowanie o dacie comiesięcznej spłaty kwoty minimalnej;
  • odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty;
  • wielokrotne korzystanie ze środków bez składania kolejnego wniosku o kredyt.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Sięgając po kredyt czy pożyczkę odnawialną należy pamiętać, aby ją regularnie spłacać. Jak spłacić kredyt odnawialny? Wystarczy, że będziemy posiadać źródło dochodu, z którego pieniądze będą zasilały nasze konto. W ten sposób uzupełnimy wykorzystany limit.

Pamiętajmy, że spłata kredytu odnawialnego może być niemożliwa jeśli tkwimy w spirali zadłużenia. Zanim limit odnawialny zostanie nam przyznany, pożyczkodawca dokona oceny punktowej BIK naszej sytuacji finansowej. Wszystko po to, aby wiedział, czy jesteśmy wypłacalni.

Kredyt odnawialny – szybki dostęp do pieniędzy

Działanie kredytu odnawialnego będziemy mogli sprawdzić w praktyce dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zabraknie nam pieniędzy na realizację planów czy przytrafi nam się niespodziewany wydatek. Jak działa kredyt odnawialny w praktyce?

Jeśli podczas wyjazdu okaże się, że potrzebujemy zamówić lawetę, a nie będziemy posiadali wystarczającej ilości pieniędzy, możemy wtedy wykorzystać pieniądze przyznane w ramach limitu odnawialnego. Wystarczy, że wypłacimy gotówkę w najbliższym bankomacie lub skorzystamy z płatności w formie przelewu lub karty. W ten sam sposób będziemy mogli opłacić nieplanowane atrakcje czy kupić wyjątkowo drogie, ale warte pieniędzy pamiątki.

Kredyt odnawialny jest dobrym źródłem finansowania szczególnie w awaryjnych sytuacjach. Nie powinni jednak korzystać z niego ci, którzy nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia i nie posiadają stałego źródła dochodu, które jest do tego niezbędne.