Niezależność finansowa – czym jest i jak ją osiągnąć?

Dążysz do osiągnięcia finansowej niezależności, ale na twojej drodze pojawiła się pożyczka? Nie martw się. Nawet z zadłużeniem jesteś w stanie ją wypracować. Wystarczy, że będziesz kontrolował bieżące wydatki, a raty pożyczki dopasujesz swoich możliwości.

Niezależność finansowa – dlaczego warto do niej dążyć?

Zastanawiasz się, czym jest niezależność finansowa? To swoboda w dysponowaniu pieniędzmi oraz brak potrzeby myślenia o pieniądzach każdego dnia. Dzięki jej osiągnięciu możemy wydawać ile tylko chcemy i na co tylko chcemy. Co więcej, nie musimy martwić się ewentualną utratą pracy ani pożyczać gotówki od osób trzecich.

Niezależność finansowa mówi o sposobie finansowania naszego życia. Dlaczego warto ją osiągnąć? Aby zachować zdrowie psychiczne i wewnętrzny spokój. Zdecydowanie lepiej żyje się z myślą, że nie braknie nam pieniędzy na czynsz czy jedzenie. Warto mieć swoje dochody chociażby na wypadek rozstania się z partnerem, którego wypłata stanowiła do tej pory jedyne źródło utrzymania domu.

Dzięki finansowej niezależności mamy większy wachlarz możliwości. Możemy podróżować, kupować rzeczy, na które mamy ochotę czy dokształcać się na prywatnych uczelniach. Nikt nie będzie nam mówił, że podróżujemy lub uczymy się za jego pieniądze. Najważniejsze jest jednak to, że niezależność finansowa pozwala nam czuć się bezpiecznie szczególnie w późnym okresie życia. Nie będziemy uzależnieni od portfela bliskich, a przy okazji być może ich długów.

Niezależność finansowa – jak ją osiągnąć?

Nie ma jednego sposobu na osiągnięcie niezależności finansowej. Każdy pokłada nadzieję w innej metodzie, tym samym z różnym poziomem motywacji podchodzi do osiągnięcia celu. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na osiągnięcie niezależności finansowej, które ludzie chętnie praktykują.

Sposoby na osiągnięcie niezależności finansowej

  • cięcie kosztów – dążenie do niezależności finansowej należy rozpocząć od oszczędzania. Już niewielkie niwelowanie kosztów pozwala zgromadzić w portfelu dodatkowe pieniądze. W perspektywie kilku miesięcy możemy uzbierać sumę, która będzie stanowiła fundament poduszki finansowej;
  • inwestycja – najlepiej zrealizowaną będzie inwestycja w siebie. Nie chodzi o wydawanie dużej ilości pieniędzy na ubrania czy fryzjera, aby dobrze wyglądać, ale postawienie na zmianę stanu umysłu. Dokonamy tego korzystając z kursów czy szkoleń. Dodatkowa wiedza pomoże nam sprawniej podejmować decyzje. Co więcej, warto dokonać też inwestycji we własne zdrowie. Jeśli o nie zadbamy, dłużej będziemy mogli cieszyć się zgromadzonym bogactwem;
  • poszerzanie wiedzy – ukończenie większej ilości kierunków studiów na pewno nam się opłaci. Szeroki zakres wiedzy pozwoli uzyskać pracę w różnych sektorach;
  • budowanie sieci kontaktów – na drodze do budowania niezależności finansowej pomogą ci kontakty nawiązane z ludźmi zarówno z twojej, jak i spoza twojej dziedziny. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie ci się przekwalifikować, aby zarobić większe pieniądze;
  • powielanie sprawdzonych schematów pracy – jeśli od wielu lat pracujesz, dobrze wiesz jak postępować, aby obowiązków szybko ubywało. Sprawdzone metody pracy pozwolą ją sprawnie wykonać i cieszyć się czasem wolnym, który jest potrzebny do regeneracji;
  • znalezienie dodatkowego źródła pieniędzy – gdy czas ci na to pozwala, możesz znaleźć dodatkowe źródło finansowania. Dzięki niemu zwiększysz zasób swojego portfela, co niezwłocznie przybliży cię do niezależności finansowej.

Jak zachować niezależność finansową mając pożyczkę?

Aby pokryć wszelkie wydatki w związku małżeńskim, bardzo często pary stawiają na kredyt bankowy. Przez łączną sumę zgromadzoną na koncie małżeńskim łatwiej jej sfinansować zakupy czy uzyskać pożyczkę na większą kwotę. Zdecydowanie trudniej mają ci, którzy postawili na niezależność finansową i sami rozporządzają zarobionymi pieniędzmi. Każda dyspozycja gotówką musi być dokładnie przemyślana, szczególnie wtedy, gdy zarabia się niewiele.

Warto jest pamiętać, że nawet przy niewielkich dochodach i chęci bycia niezależnym finansowo możemy sobie pozwolić na pożyczkę. Warunkiem jej uzyskania są stałe dochody wpływające na nasze konto. Należy jednak pamiętać, aby mimo tego z uwagą przemyśleć decyzję, nawet jeśli chcemy zaciągnąć chwilówkę online na niewielką kwotę. Pożyczone pieniądze nie mogą obciążać naszego budżetu, a raty powinny być dopasowane do naszych finansowych możliwości. Ważne są także: wybór odpowiedniego okresu kredytowania oraz bieżąca kontrola wszelkich płatności. Nie możemy dopuścić do naliczenia odsetek za zwłokę w spłacie, ponieważ koszt naszej pożyczki automatycznie wzrośnie, a przecież i tak ponosimy już koszt m.in. opłaty przygotowawczej. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę możliwości powiększenia się naszego długu, możemy nie poradzić sobie z całkowitą spłatą pożyczki. Taką sytuację powinniśmy niezwłocznie zgłosić instytucji, w której pożyczyliśmy pieniądze. Wpis do bazy dłużników, który powstanie wskutek nawarstwiania się niespłaconych rat, uniemożliwi osiągnięcie niezależności finansowej.