Pożyczka społecznościowa – co to jest?
Social lending to pożyczka od osób prywatnych dostępna przez internet. Pożyczka społecznościowa ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć to, że jest udzielana na naszych warunkach. Nie musimy więc posiadać pozytywnej historii kredytowej. Wadą pożyczki P2P jest to, że pożyczkodawca może nas obciążyć dodatkowymi opłatami czy przekazać nasze dane w ręce osób trzecich. Pożyczka społecznościowa przez internet powinna więc zostać potwierdzona na piśmie.
Czym jest pożyczka społecznościowa?
Pożyczka społecznościowa nosi zamienne nazwy: pożyczka z P2P oraz social lending. To pożyczka oferowana przez osoby fizyczne najczęściej online. Pożyczka społecznościowa stanowi alternatywę dla pożyczek internetowych, np. pożyczki chwilówki online lub kredytu bankowego. Oba rodzaje pożyczek mogą nie zostać nam przyznane w wyniku złej sytuacji finansowej.
Pożyczkę społecznościową możemy przeznaczyć na dowolny cel. Sprawdzi się ona zatem w momencie, kiedy na naszym koncie powstanie zadłużenie, którego nie będziemy w stanie spłacić z bieżących dochodów.
Jak działa social lending?
Social lending dostępny jest dla każdego. Aby skorzystać z pożyczki społecznościowej powinniśmy znaleźć interesującą nas ofertę. Osoby fizyczne, które udzielają takich pożyczek, zostawiają w sieci informacje o tym, że są chętne pomóc innym osobom. Oczywiście udzielenie pożyczki przynosi im zysk, dla nas może to być ostateczne wsparcie w rozwiązaniu finansowych problemów, często udzielone na naszych warunkach np. z okresem kredytowania, który najbardziej nam odpowiada.
Bardzo ważne jest to, aby być ostrożnym decydując się na współpracę z przypadkową osobą. Powinniśmy nie tylko dokładnie ustalić szczegóły pożyczki, ale także spisać jej umowę. Będzie ona stanowiła dowód zawarcia transakcji.
Zalety i wady pożyczki społecznościowej
Pożyczka z P2P nie jest dla każdego. Aby stwierdzić, czy rzeczywiście stanowi wartościowy dla nas produkt, warto poznać jej zalety oraz wady. Wśród zalet warto wyróżnić:
- szybki dostęp do gotówki;
- pożyczka udzielona na naszych warunkach;
- brak obowiązku posiadania pozytywnej historii kredytowej, aby otrzymać pożyczkę;
- pożyczka na dowolny cel;
- pieniądze możemy przeznaczyć na inwestycje.
Pożyczka społecznościowa posiada jednak kilka wad:
- dodatkowe opłaty (mogą zostać na nas nałożone w przypadku posiadania złej historii finansowej;
- spirala zadłużenia w wyniku niepłacenia na czas rat pożyczki;
- obowiązek zapłaty podatku;
- szansa, że nasze dane trafią w ręce osób trzecich;
Social lending a instytucje pozabankowe – gdzie lepiej pożyczyć?
Pożyczka społecznościowa to szansa dla osób zadłużonych na otrzymanie potrzebnych pieniędzy i spłaty powstałego długu. Pamiętajmy jednak, że możemy trafić na oszustów. Mogą oni żądać od nas zapłaty znacznie większej kwoty na innych niż wcześniej ustalone warunkach.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty instytucji pozabankowych. Oferują one sprawdzone pożyczki dostosowane do możliwości finansowych klientów. Aby wybrać odpowiednią dla nas instytucję, powinniśmy zapoznać się z opiniami na jej temat zamieszczonymi np. na forach internetowych. Warto także sprawdzić, czy wybrany przez nas pożyczkodawca posiada na swojej stronie internetowej dane kontaktowe, a także informacje o koszcie pożyczki.