Odstąpienie od umowy pożyczki – czy rezygnacja z zadłużenia niesie za sobą konsekwencje?
Pożyczka to rozwiązanie finansowe, po które często sięgamy pod wpływem impulsu. Co jeśli zdecydowaliśmy się na zobowiązanie, którego warunki przestały nam odpowiadać? Możemy w przeciągu 14 dni odstąpić od podpisanej umowy. Wystarczy spełnić kilka kluczowych warunków.
Nieudane pożyczkobranie, czyli odstąpienie od umowy pożyczki
Po świadczenie pieniężne od firm pożyczkowych sięgamy bardzo często. Powodem są atrakcyjne oferty firm i niewielkie wymagania do spełnienia. Co jeśli stwierdzimy, że umowa, którą podpisaliśmy, jest dla nas niekorzystna? Możemy od niej odstąpić.
Odstąpienie od umowy nie wymaga podawania powodu rezygnacji z zadłużenia. Warunki odstąpienia są ściśle opisane w Ustawie o kredycie konsumenckim, której nowelizacja miała miejsce w 2017 roku. Zmiany wprowadzone w dokument dotyczą przede wszystkim przejrzystych zasad zawierania umów. RRSO w reklamie oferty każdej firmy ma być jasno określona. Dzięki temu klienci unikną nieudanego pożyczkowania, a w konsekwencji spirali zadłużenia.
Rezygnacja z zadłużenia? Poznaj konsekwencje swojego wyboru
Odstąpienie od umowy pożyczki musi odbywać się według ustalonych w umowie zasad. Czas, w jakim należy dostarczyć firmie pożyczkowej dokumenty, to 14 dni. Czasem pożyczkodawca może wyznaczyć dłuższy, warto więc dokładnie znać warunki zawartej umowy pożyczkowej.
Są dwie możliwości dostarczenia pożyczkodawcy dokumentów. Możesz to zrobić osobiście, jeśli tylko masz czas, a przede wszystkim placówkę swojego wierzyciela w okolicy. Często firmy finansowe posiadają wyłącznie jeden punkt usługowy. Dotyczy do firm, które udzielają chwilówek online. W takim przypadku pozostaje ci dostarczenie odstąpienia od umowy pocztą. Pamiętaj, że decydująca jest data znajdująca się na stemplu pocztowym, a nie termin dostarczenia dokumentów do siedziby firmy.
Musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie ponieść konsekwencje swojego wyboru. Będziesz musiał oddać pożyczone pieniądze, a uregulowanie odsetek to twój kolejny obowiązek. Będziesz musiał zapłacić należność powstałą za czas (często bardzo krótkiego) kredytowania. Masz na to 30 dni od momentu odstąpienia od umowy.
Odstąpienie od umowy to nie to samo co jej wypowiedzenie
Przy zawieraniu kontraktu z firmą pożyczkową należy pamiętać, że odstąpienie od umowy nie jest tym samym, co jej wypowiedzenie. Te drugie leży w gestii pożyczkodawcy. Może on wypowiedzieć podpisaną przez nas umowę pożyczkową w każdym momencie jej trwania, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy pożyczkowej może nastąpić wtedy, gdy pożyczkodawca stwierdzi, że nasza zdolność kredytowa się pogorszyła. Mając nasze dane w systemie i ciągły dostęp do baz dłużników widzi, jak wyglądają nasze przychody i spłacanie przez nas należności. Zostanie poinformowany również o tym, gdy zastawiony przez nas przedmiot ulegnie zniszczeniu. To także powód do zakończenia współpracy.
Nie każdy pożyczkobiorca spłaca zobowiązania w terminie. Pożyczkodawcy są tego świadomi, dlatego oferują możliwość refinansowania pożyczki czy jej przedłużenia. Jeśli jednak żadne z nich nie zadowala sięgającego po gotówkę, umowa pożyczkowa może zostać wypowiedziana w każdej chwili. Już dwie niespłacone raty kwalifikują dłużnika do wypowiedzenia przez wierzyciela kontraktu.
Odpowiedzialne pożyczanie pozwoli uniknąć finansowych kłopotów
Problemy wiążące się z odstąpieniem czy wypowiedzeniem umowy biorą się z nieodpowiedzialnego pożyczania. Dochodzi do niego w momencie, kiedy nie znamy warunków, na które się decydujemy. Warto poznać każdy szczegół dokumentu, który wiąże nas z pożyczkodawcą.
Często po pożyczkę sięgamy w sytuacji, kiedy kierują nami emocje. To powoduje, że nie zastanawiamy się nad wyborem okresu kredytowania czy sumą, którą chcemy pożyczyć. Wnioskujemy o więcej, niż potrzebujemy, w konsekwencji czego nie potrafimy spłacić bieżących rat. Warto zatem podejść do pożyczania rozsądnie i przeanalizować swoje finansowe możliwości. Da nam to pewność, że nie będziemy musieli decydować się na odstąpienie od umowy pożyczki.