Pożyczka na skradziony dowód – jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Pożyczki na skradziony dowód są nadal poważnym problemem. Szczególnie, że tylko niewielu z nas wie jak sprawdzić, czy ktoś wziął na nas kredyt oraz jak chronić swoje dane osobowe. W dobie pożyczek online musimy być jeszcze bardziej czujni. Omawiamy jak sprawdzić siebie w bazach danych oraz jak rozpoznać, że padliśmy ofiarą oszusta. Pamiętaj, nikt nie zadba o twoje finanse lepiej niż ty sam!

Czym jest wyłudzenie kredytu przez internet?

Wbrew pozorom, każdy z nas może paść ofiarą wyłudzenia kredytu. Nie ma tu znaczenia czy jesteśmy majętni czy nie. Z danych ZBP wynika, że w tylko I kwartale 2019 roku doszło do 1 117 prób wyłudzeń kredytów w Polsce na łączną kwotę 63,3 mln zł1. Statystycznie oznacza to aż 12 prób wyłudzeń dziennie! Wyłudzenie kredytu polega zazwyczaj na wykorzystaniu podrobionych lub skradzionych dokumentów innej osoby, w celu uzyskania pożyczki lub kredytu.

Oszuści czekają, aż stracimy czujność i zgubimy dowód osobisty lub udostępnimy swoje dane niepowołanym osobom. To wystarczy, by skorzystać z oferty pożyczki chwilówki które wymagają podania wyłącznie podstawowych danych osobowych. Instytucje finansowe stosują co prawda zróżnicowane metody weryfikacji tożsamości klientów, jednak błyskawiczny proces weryfikacji sprzyja nadużyciom.

Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Często dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty, zadajemy sobie pytanie “Czy ktoś wziął na mnie kredyt przez internet”? Jeśli podejrzewamy, że nasze dane wpadły w niepowołane ręce, pomocne będzie sprawdzenie raportu BIK. Podstawową wersję raportu możemy raz na 6 miesięcy pobrać zupełnie za darmo. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi szczegółowe informacje o naszej historii zobowiązań finansowych. Raport pokaże, m.in. czy w ostatnich miesiącach wpłynęło do BIK zapytanie o nasze dane, o który nie wiedzieliśmy. Jeśli tak się stało, może to być sygnał, że ktoś posłużył się naszymi danymi przy wnioskowaniu o pożyczkę.

Wiele pozabankowych instytucji finansowych posiada w swojej ofercie pożyczki bez weryfikacji w BIK. Takie zobowiązania nie będą odnotowane w raporcie i możemy się o nich nie dowiedzieć aż do czasu, kiedy dojdzie dojdzie do opóźnień w spłacie i zostaniemy wpisani do bazy dłużników. Dlatego ważne, by wiedzieć jak sprawdzić siebie w KRD i innych bazach dłużników oraz jak zarejestrować się w sądzie elektronicznym w Lublinie. Do tej instytucji trafiają wnioski o odzyskanie długu, a posiadając tam profil zostaniemy poinformowani ilekroć zostanie przeciwko nam wszczęte postępowanie egzekucyjne.

Pożyczka na skradziony dowód? Reaguj jak najszybciej!

To jak będziemy postępować w przypadku wyłudzenia zależy w dużej mierze od tego, kiedy dowiemy się o zaciągnięciu pożyczki. Jeśli np. wykupiliśmy usługę “ALERT BIK”, to o pożyczce dowiemy się jeszcze przed jej finalizacją. Wtedy jedna wiadomość do pożyczkodawcy może zablokować wypłatę pieniędzy. Niestety, większość z nas zauważa kradzież danych dopiero po otrzymaniu monitu z ponagleniem do zapłaty co znacznie komplikuje sprawę.

Jeśli po sprawdzeniu naszych danych w bazach zauważymy coś niepokojącego, musimy działać jak najszybciej. To właśnie my będziemy musieli udowodnić, że doszło do oszustwa i wyłudzenia kredytu nasze dane. W przeciwnym razie czekają nas dotkliwe konsekwencje niespłaconych pożyczek, o których nawet nie wiedzieliśmy. Pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie dowodu osobistego – możemy to zrobić przez swój profil BIK lub podczas wizyty w najbliższym banku. Informacja, że naszymi danym posługuje się osoba do tego nieuprawniona, trafi wtedy do wszystkich instytucji korzystających z systemu “Dokumenty zastrzeżone” czyli banków, firm pożyczkowych oraz wielu innych instytucji finansowych. Dzięki temu unikniemy ponownych wyłudzeń, które wpędzą nas w jeszcze większe problemy.

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet – czy zgłoszenie na policję pomoże?

Zgłoszenie sprawy na policję i do prokuratury, że dług zostanie anulowany, ale zdecydowanie pomoże ustalić okoliczności przestępstwa. Jeśli rozpoczęto już proces egzekucji komorniczej, jednym wyjściem jest złożenie do sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty oraz wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu wyjaśnienia sprawy. Pamiętajmy, że to naszym obowiązkiem jest udowodnienie, że to nie my wzięliśmy kredyt.

W przypadku kredytu w banku z pomocą może przyjść grafolog, który zweryfikuje czy to nasz podpis figuruje na umowie. Jeśli wyłudzenie dotyczy pożyczki online na kradziony dowód, powinniśmy złożyć odwołanie do pożyczkodawcy. Ważny dla sprawy będzie też fakt, że na nasze konto nie zostały przelane pieniądze z pożyczki. Dopóki tego nie zrobimy, będziemy musieli odpowiadać za wszystkie zaciągnięte zobowiązania, co prowadzić może do spirali zadłużenia, z której nie będziemy umieli wyjść.


  1. zbp.pl/raporty/raport-infodok ostatni dostęp 06.05.2019